Trudnoća

Trudnoća

Svaka trudnica ima zakonsko pravo, preko svog zdravstvenog osiguranja, na adekvatnu redovnu prenatalnu negu kod svog izabranog ginekologa. Pregledi služe da se osigura bezbednost majke i deteta. Fokus je na zdravlju trudnice i razvoju nerođenog deteta.

Primarni cilj medicinske prenatalne nege je rano otkrivanje visokorizičnih trudnoća i porođaja sa visokim rizikom. Pored samih pregleda, posebnu ulogu igra i obaveza lekara da pruži savete i informacije. To uključuje, između ostalog, savete o ishrani i informacije o štetnom uticaju raznih supstanci kao što su alkohol, nikotin i droge na nerođeno dete.

Prvi lekarski pregled za utvrđivanje trudnoće treba da se obavi što je pre moguće. Stoga, nakon pozitivnog testa na trudnoću ili vaše lične sumnje da ste trudni, zakažite pregled kod svog ginekologa.

U inicijalnom pregledu konstatuje se trudnoća i izračunava očekivani datum porođaja. Pored dijagnostičkih mera, prvi ginekološki pregled obuhvata i detaljan pregled – anamnezu, što podrazumeva, između ostalog, utvrđivanje zdravstvenog stanja i trudnice i budućeg oca. Uključeni su i nalazi iz prethodnih trudnoća.

Tokom ginekološkog pregleda biće vam  izmeren krvni pritisak i određena telesna težina. Od vas će biti zatraženo da date uzorak urina, koji će biti analiziran u skladu sa vašim stanjem. Uzimanje brisa pruža informacije o tome da li su prisutni zarazni seksualno prenosivi patogeni, kao što je infekcija hlamidijom. Planirano je i testiranje krvi. Između ostalog, utvrđuje se i u kojoj meri su prisutna antitela protiv rubeole. Pored toga, određuje se položaj materice opipavanjem vašeg trbušnog zida. Saveti koje ćete dobiti takođe uključuju informacije o rizicima od HIV infekcije ili AIDS-a i ponudu odgovarajućeg testa na antitela. Obrađuju se i preporuke za ishranu (posebno dodatni unos joda) i  vakcinaciju protiv gripa.

Sta obuhvataju pregledi i koji su vremenski intervali ispitivanja?

Kontrole se, po pravilu, obavljaju svake četiri nedelje. Od 32. nedelje trudnoće pregledi se obavljaju na svake dve nedelje, a ako se prekorači obračunati termin porođaja, pregledi se obavljaju svaka dva dana. U okviru pregleda predviđena su i tri ultrazvučna pregleda u periodu od 9. do 12. nedelje trudnoće, od 19. do 22. nedelje trudnoće i od 29. do 32. nedelje trudnoće. Ovi pregledi su uvek dobrovoljni.

Uoči prvog ultrazvučnog pregleda, od svog  lekara ćete dobiti odgovarajući dokument sa informacijama. Rezultati pregleda pružaju informacije o: starosti nerođenog deteta, odnosno vremenski period koji je prošao od pretpostavljenog dana oplodnje (trajanje trudnoće), a time i očekivani datum rođenja, koji se može korigovati, moguća višestruka trudnoća, lokacija embriona u materici, srčane aktivnosti embriona, merenja tela embriona (kao što je dužina teme-ruba), količina amnionske tečnosti, položaj placente. Ukoliko se pojave nepravilnosti, tegobe ili komplikacije, mogu se zakazati pregledi i konsultacije u kraćim intervalima ili izvršiti dalji ultrazvučni pregledi.

Ako imate bilo kakvih pitanja ili nesigurnost naravno, možete se obratiti svom ginekologu u bilo kom trenutku.  Dijagnostičke mere koje se sprovode u svakom pregledu uključuju, između ostalog merenje krvnog pritiska određivanje telesne težine test urina i krvi, kontrola položaja materice.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *