Šta je endometrioza?
Endometrioza je uobičajeno stanje koje pogađa jednu od 10 žena širom sveta. Endometrioza se javlja kada tkivo raste na mestima van materice, gde ono ne pripada i deluje na isti način kao i tkivo koje prirodno oblaže matericu (endometrijum). To znači da kad god žena dobije menstruaciju, to tkivo se izlučuje i krvari na isti način kao i normalno tkivo materice. Međutim, za razliku od normalnog perioda, ovo tkivo ne može da pobegne iz vagine i, pošto raste na mestima kao što su jajnici, jajovodi, bešika, creva i karlični zid, često izaziva intenzivan bol, upalu i ponekad ožiljke.
Koji su simptomi endometrioze?
Simptomi endometrioze su raznovrsni i široki (što često otežava dijagnozu), ali najčešće tegobe su: – Intenzivni menstrualni bolovi koji se često ne mogu ublažiti uobičajenim lekovima protiv bolova – Obilne menstruacije – mnoge žene smatraju da koriste mnogo higijenskih proizvoda ili krvare kroz odeću – Bol u karlici i bol u stomaku – Bol tokom ili nakon seksualnog odnosa – Umor – Mučnina, dijareja ili zatvor – Problemi sa plodnošću
Kako da se nosim sa bolom kod endometrioze?
Najčešći simptom povezan sa endometriozom je hronični bol. Za neke žene, bol je iscrpljujući, stalan i u suštini kontroliše njihov život. Kao takvi, lekovi protiv bolova se često koriste da pomognu u pokušaju da se ublaži deo bola. Preporučuju se nesteroidni antiinflamatori (NSAID) kao što je ibuprofen jer takođe pomažu u smanjenju upale uzrokovane izraslinama endometrijuma. Ponekad može pomoći uzimanje leka za ublažavanje bolova nekoliko dana pre nego što menstruacija normalno dođe.
Za mnoge obolele od endometrioze bol je neizdržljivo jak i zato se mogu prepisati jači lekovi, poput kodeina. Međutim, poznato je da ovaj lek izaziva zatvor koji kod mnogih žena može pogoršati simptome endometrioze.
U blažim slučajevima, primena toplote, kao što je topla kupka ili upotreba boce sa toplom vodom, može pomoći u smirivanju bolova. Važno je da se osećate što udobnije i da nivo stresa bude na minimumu.
Neke žene takođe smatraju da je korisna mašina za transkutani električni stimulator nerava (TENS), kao alternativa lekovima protiv bolova. To su male elektronske mašine koje se mogu pričvrstiti za kožu i poslati električne impulse telu. Neće povrediti, ali je u početku osećaj čudan. One rade na blokiranju poruka o bolu u nervima i oslobađanju endorfina. Proverite sa svojim lekarom pre upotrebe ove vrste mašine, jer za neke žene ova metoda nije prikladna.
Koje opcije lečenja postoje za endometriozu?
Endometrioza je hronično, dugotrajno stanje koje može ozbiljno uticati na živote obolelih. Iako je endometrioza izazovno stanje za izlečenje, postoji nekoliko opcija lečenja koje imaju za cilj da pomognu u ublažavanju simptoma i učine život podesnim, uključujući lekove protiv bolova, kontraceptive i hormonske lekove i operaciju.
Nakon što vam je dijagnostikovana endometrioza putem laparoskopije (idealan način da se dijagnostikuje stanje), vaš lekar opšte prakse ili ginekolog će razgovarati o mogućnostima lečenja sa vama. Oni treba da navedu prednosti i rizike povezane sa svakom opcijom kako biste mogli da odredite koja je prava za vas. Faktori koje treba uzeti u obzir uključuju medicinsku istoriju, godine, težinu simptoma, da li želite da imate decu i bilo koje prethodne tretmane.
Postoji nekoliko razloga za podvrgavanje tretmanu endometrioze, uključujući ublažavanje bolova, usporavanje rasta endometrijalnog tkiva, poboljšanje plodnosti i sprečavanje vraćanja endometrioze.
Koji su hormonski tretmani za endometriozu?
Hormonski tretmani se koriste da se pokuša zaustaviti proizvodnja estrogena, koji podstiče rast tkiva endometrijuma. Neki dokazi sugerišu da svaki hormonski tretman može biti jednako efikasan kao i drugi u lečenju simptoma endometrioze, iako se neželjeni efekti i individualna pogodnost razlikuju (na primer, sa slučajevima upornog jakog bola).